En vigtig dag for fællesskabet!

Et nyt skoleår er begyndt, og vi vil gerne shine skolen op til endnu et godt år. Derfor inviterer vi fredag den 29. september til årets første forældre-arbejdsdag. Arbejdsdagen plejer at være rigtig hyggelig og ikke mindst gavnlig for vores børn.

Dagen skal bruges på at rydde op og smide ting ud, der enten er gået i stykker eller bare står og fylder op. Der er også brug for, at der bliver gjort rent i ”Mælkevejen”, og der er taget initiativ til, at vi kan få løst nogle maleropgaver. Gode idéer, forslag og initiativer, der kan gøre vores skole mere ”lækker” modtages meget gerne ved den afsluttende opfølgning sidst på dagen. Det vil være et godt afsæt for næste arbejdsdag, som er fredag den 23. marts 2018.

Vi starter fredag den 29. september kl. 14.00 og fortsætter til kl. 19.00. Der er oprydning fra kl. 14.00-18.00 (kom når du kan). Opfølgning og spisning fra kl. 18.00-19.00. Læs evt. mere i ugebrevet fra jeres gruppelærer.

Af hensyn til fordelingen af arbejdsopgaver og bestilling af sandwichs, vil vi meget gerne kende antallet af deltagere. I kan tilmelde jer hos tovholderne Susanne og Pia eller hos jeres gruppelærer. Vi glæder os til nogle hyggelige timer sammen!

Related Posts